Більшість користувачів інтернету зовсім не замислюються про те, яким чином функціонує мережа. Вони чують деякі терміни, однак навіть не можуть розуміти їх. Однак, щоб повністю розібратися у функціонуванні інтернету, слід розібратися з багатьма поняттями, в тому числі і що таке DNS (Domain Name System).

Що таке DNS?

DNS є своєрідним довідником, який визначає IP-адресу зазначеного доменного імені. Саме дана технологія дозволяє коректно відобразити інформацію інтернет-ресурсу за допомогою друку в браузері доменного імені обраного сайту. Як приклад, ви можете уявити собі телефонну книгу вашого смартфона. У випадку з інтернетом, кожнен телефон — це IP-адреса, а ім’я, яким ви його підписуєте, і є аналог DNS. Тільки в даному випадку його вибрали до вас, тому, щоб встановити зв’язок з сайтом, потрібно ввести коректну доменне назву.

Як бачите, DNS відіграє велику роль в нормальному функціонуванні інтернету. Без цієї технології всім користувачам доводилося б щоразу вручну вводити номер IP-адреси того чи іншого сайту. Очевидно, що запам’ятати довгу послідовність цифр набагато важче, ніж коротку назву інтернет-ресурсу. Без DNS ринок інтернет-реклами не зміг би розвинутися до таких обсягів, оскільки замість привабливих для споживача назв маркетологам довелося б рекламувати цифри. З їх допомогою продати товари або послуги було б набагато важче.

Однак, на самому початку роботи мережі такого поняття як DNS просто не існувало. Мережа була зовсім маленькою, кількість ресурсів сильно обмежена, тому записати кілька IP-адрес здавалося не надто громіздкою завданням.

К содержанию ↑

Що таке DNS сервера і навіщо вони потрібні?

Коли інтернет отримав більш широке поширення, програмісти вирішили спростити роботу мережі. Для цього інформацію про зв’язок імені і адреси вирішили помістити в мережі на серверах DNS. За запитами від серверів інтернет провайдерів вони вказують адреси NS серверів, де насправді знаходиться IP-адреси того чи іншого сайту. Слід зазначити, що зв’язка «одне доменне ім’я — один IP-адреса» не зовсім коректна. У разі великих сайтів (наприклад, соціальних мереж) одному доменному імені належить більше однієї адреси. Можливі ситуації з точністю навпаки, коли на одну адресу відповідає парі доменних імен, які є синонімами один одного. Щоб отримати повне розуміння всіх процесів, потрібно дізнатися, що таке DNS сервер.

DNS сервер
DNS сервер

Варто відзначити, що незважаючи на те, що людині простіше вдається запам’ятати слова, комп’ютер все ще працює з цифрами. Тому, коли ви вводите назву сайту в вашому браузері, програмою спочатку потрібно дізнатися IP-адресу цього ресурсу для відображення коректної інформації на вашому моніторі.

DNS сервер — це той самий довідник, яким користується браузер для отримання доступу до ресурсу. Саме дана технологія (яка працює за принципом звичайних серверів, т. Е. На звичайному робочому ПК, цілодобово підключеному до мережі) забезпечує правильну роботу всієї мережі.

К содержанию ↑

Як працює мережа?

Спочатку ми розберемо метод роботи мережі без DNS серверів. Як вже говорилося, спочатку існування мережі користувач не міг просто так відвідати інтернет-ресурс після введення його імені. Як і в аналогових телефонах потрібно було набрати номер замість імені, тут потрібно було безпосередньо ввести його адресу. Однак, для спрощення всього цього існував файл Hosts, в якому прописувалося доменне ім’я і відповідний йому IP-адреса.

Це дозволяло відвідувати сайти, вказані у файлі, введенням доменного імені, однак якщо сайту там не було знайдено, потрібно було безпосередньо прописати «телефонний номер» сайту — його IP-адресу. Зараз така система може здатися громіздкою, оскільки в наш час існує мільйони сайтів, розташовані на серверах по всьому світу. Однак, в ті часи існувало всього лише пару тисяч сайтів, прописати адресу яких в окремому файлі не становило жодних проблем.

Файл hosts
Файл hosts

Навіть зараз Hosts існує на будь-якому ПК з будь-якою операційною системою, однак зараз там знаходиться лише один запис, яка стверджує, що саме ваша система є локальним хостом. Але навіть в наш час браузер в першу чергу перевіряє Hosts, і не отримавши відповідної інформації, робить запит DNS сервера вашого інтернет-провайдера (оскільки він знаходиться до вас ближче всіх інших серверів).

Заміна Ip в файлі hosts
Заміна Ip в файлі hosts

Цей рудимент є дірою в захисті багатьох систем, якою часто користуються шахраї для власного збагачення (наприклад, фішинг). Адже за допомогою файлу Hosts можна легко провернути ситуацію, коли вас при введенні одного доменного імені буде закидати на зовсім інший ресурс.

К содержанию ↑

Що таке DNS зона

Зазначена система дуже просто розповідала про роботу DNS (взаємодії доменного імені, ресурсу та адреси). Однак доменне ім’я може вказувати не тільки на сайт, але і на різні його «прибудови (поштові сервера, піддомени). Як працює DNS в цьому випадку ви дізнаєтеся нижче.

Бувають випадки, коли кожен на ім’я відповідає відразу кілька адрес. Адже у дійсно великих сайтів існує безліч піддоменів. Тому кожному сайту на сервері відповідає документ, який вказує характер різних елементів мережі. Цей документ є DNS зоною. Щоб класифікувати інформацію і розкрити взаємодію між цими складовими, доменом і айпі, в зоні залишають подібні рядки:

 • А — адреса інтернет-ресурсу для обраного доменного імені;
 • MX — адреса, який відповідає поштового сервера інтернет-ресурсу;
 • CNAME — вказівка всіх доменних імен, які відповідають одному IP (так користувач отримує можливість вводити назву сайту без приставки www);
 • NS — назва сервера, який власник сайту отримує від хостингу (на ньому фізично знаходиться інформація про сайт);
 • TXT — різні текстові записи.
DNS зона
DNS зона

Це не всі види записів, які можуть регулювати DNS зону, проте саме вони займають більшу частину документа. Для поверхневого ознайомлення з темою цього більш ніж достатньо.

К содержанию ↑

Як працює DNS

Фактично DNS працюють за принципом файлів Hosts. Тільки замість кількох тисяч записів, сервера зберігають на собі інформацію про мільйони сайтів. Також вони знаходяться віддалено один від одного. Щоб унеможливити паралізації роботи інтернету через збій однієї системи, на кожному сервері знаходиться частина інформації іншого сервера.

Робота DNS
Робота DNS

Повний ланцюжок подій при введенні доменного імені виглядає таким чином:

 1. Веб-оглядач запитує інформацію у файлу Hosts.
 2. Не знайшовши інформацію там, він звертається до найближчого NS-сервера (а якщо її немає і там, то до наступного).
 3. Браузер отримує інформацію і відображає на екрані монітора користувача обраний інтернет-ресурс.

Звичайно, ці дії значно збільшують час з’єднання, проте в цьому випадку немає необхідності утримувати безліч непотрібної інформації на своєму персональному комп’ютері. Тим більше що сучасний браузери використовують кеш, що дозволяє їм зберігати інформацію про часто відвідуваних сайтах і зменшити час їх завантаження.

DNS-сервера працюють за чітко вказаною ієрархії, яка ідентична зв’язку між DNS зонами. Слід чітко зрозуміти, що доменне ім’я та адреса — це не одне і те ж. На один IP-адрес ви можете повісити безліч синонімів і навпаки. Одному домену може відповідати безліч цифрових адрес. Саме для цього потрібна ієрархія зон, щоб кожен користувач міг отримати доступ до інформації, яка запитується.

Якщо вам цікаво дізнатися адресу DNS сервера, яким користується ваш комп’ютер, вам потрібно буде зробити кілька речей:

 1. Відкрийте рядок для введення команд (поєднання клавіш Win-R);
 2. Введіть команду cmd і підтвердіть операцію.
 3. У вікні, яке відкрилося, введіть ipconfig / all і натисніть Enter.
Після того як прописали - ipconfig/all
Після того як прописали — ipconfig/all

Це найшвидший і простий спосіб дізнатися інформацію про підключення до мережі вашого комп’ютера. Однак, є ще один спосіб на вашому комп’ютері. Для цього потрібно буде скористатися інтерфейсом OC Windows. Перейдіть в мережеві підключення, які знаходяться в розділі «Панель управління», після чого зайдіть в властивості активного з’єднання з Інтернетом.

Таким чином ви також можете перевірити IP-адресу DNS сервера.

К содержанию ↑

NS сервера хостинга в DNS системі

Всі власники сайтів, якщо вони хочуть, щоб користувачі могли відвідувати їх ресурс, змушені звертатися до послуг хостингу. При оформленні договору з хостингом, останній зобов’язується виділити вам кілька NS-серверів (найчастіше 2). Однак для тих, хто не розуміє, яким чином NS-сервера працюють в DNS середовищі, нижче наведено пояснення.

Приклади NS — сервера:

 • bolek.loleknbolek.com
 • ns4258d.dnlite.de
 • endi.ns.cloudflare.com

Як вже було сказано вище, при введенні доменного імені будь-якого інтернет-ресурсу, ваш ПК спочатку зв’язується з DNS серверами провайдера. Якщо на серверах цієї компанії є інформація про запитуваний сайт, то у вікні вашого браузера негайно висвітиться інтерфейс сайту, який вас цікавить.

У разі якщо інтернет-провайдер не володіє цією інформацією, то ПК звертається вище по ланцюжку ієрархії до так званих «кореневих серверів». Слід зазначити, що отримати необхідну інформацію там ваш комп’ютер також не зможе, оскільки такі сервера оновлюються пару раз в день.

Кореневі сервери потрібні не для того, щоб дізнатися потрібну інформацію, вони тільки підказують, куди потрібно звернеться для її отримання. В такому випадку сервера вашого провайдера отримують адреси DNS серверів, на яких точно знаходяться запитувані. У більшості випадків це адреси тих самих NS-серверів, які хостинг надає сайту. Отримавши їх, провайдер вже безпосередньо пов’язується з NS-сервером для того, щоб отримати IP-адресу і вивести, цікаву для вас інформацію, на екран вашого браузера.

Процес здається громіздким, однак із сучасною швидкістю інтернету для рядового користувача він займає максимум кілька секунд. Слід зазначити, що при повторному відвідуванні сайту DNS-сервер інтернет-провайдера більше не буде виконувати зазначені дії, оскільки вся необхідна інформація збережеться в його кеші. Однак, якщо ви якийсь час не відвідували вказаний сайт, інформація про нього зникне з кешу.

К содержанию ↑

Як змінити DNS при перенесенні сайту на другий хостинг

Саме через розподіл інформації про IP-адреси сайтів між собою, інтернет-ресурс залишається доступний навіть, якщо він почне користуватися послугами від іншого хостингу (і відповідно отримає нові NS-сервера). Однак, щоб користувач зміг заходити на сайт за новою адресою, слід почекати поки оновлена ​​інформація не збережеться на DNS-серверах по всьому світу. Даний процес може зайняти від 5 хв до 72 годин, тому власники сайтів нерідко попереджають про переїзд, щоб користувачі могли підготуватися до того, що доступу до інтернет-ресурсу у них якийсь час не буде.

Потрібно відзначити, що техпідтримка хостингів сама здійснює перенесення сайту, тому від власника може знадобитися мінімум зусиль. Однак, якщо ви звикли тримати все процеси з власним інтернет-ресурсом під своїм контролем, то вам доведеться зробити такі кроки:

 • створити резервну копію інтернет-ресурсу;
 • зробити знімок про стан робочих процесів на сайті (damp);
 • зв’язати доменне ім’я з обліковим записом в системі нового хостингу;
 • створити нову базу даних і перенести в неї всю інформацію з бази на старому хостингу;
 • імпортувати папку з файлами вашого сайту (каталог інтернет-ресурсу) в систему нового хостингу;
 • відредагувати файл конфігурацій;
 • змінити назви NS-серверів від старого хостингу на нові;
 • перед відключенням облікового запису на попередньому хостингу перевірити
 • працездатність сайту на новому акаунті.

Оскільки стаття тільки про DNS, в цьому пункті мова піде виключно про зміну імені NS-сервера на нові.

Існує два шляхи зміни імені NS-сервера. Вони відрізняються в залежності від того, хто саме буде керувати доменним ім’ям вашого інтернет-ресурсу.

Якщо ваш домен управляється хостингом, вам слід вдатися до таких дій:

 1. Прикріпіть доменне ім’я до DNS-сервера хостингу, до послуг якого ви вирішили вдатися.
 2. Змініть назви NS-серверів у реєстратора доменного імені. Для цього потрібно зайти в панель управління хостингом і знайти панель де можна змінити (дізнатися) NS-сервера (як правило даний пункт знаходиться в налаштуваннях домену). Як вже було сказано, найчастіше хостинг дає два NS сервера, тому шукаємо записи, де у вкладці «Тип» пише: «NS (сервер імен)».

  Зміна NS-серверів
  Зміна NS-серверів
 3. Зайдіть на сайт реєстратора доменних імен і знайдіть вкладку де можна змінити NS. На всіх хостингах як правило даний пункт називається по різному. Після того як знайдете де внести зміни, введіть нові адреси NS-серверів вашого сайту.

Другий варіант підходить для тих, у кого доменне ім’я управляється реєстратором. Процес практично ідентичний, тільки вам потрібно буде прикріпити нові адреси NS-серверів в облікового запису хостингу, а не реєстратора.

Поделиться