Всі ми сьогодні є активними користувачами інтернет. При цьому ми не тільки споживаємо певний контент. Інтернет також служить багатьом для роботи, покупок, спілкування з друзями, переговорів з клієнтами і т.д. Одяг, квитки, їжа, автомобіль або навіть нерухомість — все це і багато іншого сьогодні можна придбати в один клік!

А тепер уявіть, що було б, якби інформація про вашу банківську карту, яку ви вводите для того, щоб здійснити онлайн покупку, потрапляла в загальний доступ? Погодьтеся, не дивлячись на те, що інтернет — величезна база з вільною інформацією, деякі дані в цілях особистої або навіть державної безпеки необхідно тримати в секреті.

Що таке SSL

Так ось, SSL сертифікат — це як раз та сама захист на сайті, яка необхідна для того, щоб зашифрувати і зберегти всі дані, що переходять з браузера на сервер.

К содержанию ↑

Протокол SSL

Абревіатуру SSL можна розшифрувати як Secure Sockets Layer, що в свою чергу перекладається як «рівень захищеності сокета». Оскільки для початківця користувача така фраза може здатися не зовсім зрозумілою, давайте розберемося, що ж таке сокет?Насправді тут все досить просто — це спеціальний інтерфейс, які відповідає за взаємодію декількох програм між собою, а також за передачу даних.

Сам по собі SSL являє криптографічний протокол, який виконує дуже важливу функцію. А саме — забезпечення максимального захисту даних, які передаються по мережі інтернет.Сюди ж можна віднести ще один протокол — Тsl (Transport Level Security), який виконує схожі функції.

Обидва вищевказаних протоколу мають широку сферу застосування. Вони актуальні для:

 • роботи в браузері;
 • листування за допомогою електронної пошти ;
 • обміну швидкими (миттєвими) повідомленнями;
 • ведення розмов через IP-мережу.

Кілька років тому американська компанія Netscape прийшла до висновку, що забезпечення максимальної безпеки в мережі (між користувачем і сервером) посприяє використанню інтернету в якості майданчика для розвитку бізнесу. Саме це і послужило поштовхом до створення SSL протоколу.

Найбільш логічним рішенням стало використання шифрування даних на одному кінці з’єднання і дешифрування на іншому. Звичайно, на цьому можна було б і зупинитися — адже Netscape могли вмонтувати подібну функцію в свій браузер, забезпечивши безпеку всім його користувачам. Однак компанія хотіла вийти на великий ринок і створити продукт, яким зможуть користуватися як можна більше людей.

Саме так і з’явився протокол SSL, який зміг працювати навіть поверх ТСР. Через деякий час після запуску розробники вирішили повністю замінити ТСР-виклики на виклики SSL.

Принцип роботи протоколу SSL досить простий. Він розташовується між двома основними протоколами — тим, який використовує користувач (це може бути HTTP, FTP, LDAP і т.д.) і тим, який займає безпосередньо транспортуванням даних (ТСР). Тобто SSL спочатку зашифровує всю інформацію, а після цього направляє її в транспортний протокол. Якщо традиційно дані передаються по протоколу НТТР, то в SSL вся інформація проходить по НТТРS.

Робота SSL сертифікату

Вся робота протоколу ділиться на такі етапи:

Підтвердження підключення.

 • подпротокол, що підтверджує підключення (початковий етап, який відповідає за шифрування, стиснення файлів і аутентифікацію учасників);
 • подпротокол, який займається зміною основних параметрів шифру (використовується для зміни набору ключів);
 • застережливий подпротокол (повідомляє про помилки).

Протокол запису (займається шифруванням даних, що відправляються і дешифрованием одержуваних).

 • тривоги;
 • рукостискання;
 • зміни шифрування;
 • додатки.
К содержанию ↑

SSL сертифікат і для чого він потрібен

Якщо ви хочете, щоб SSL протокол міг вільно виконувати свої функції, необхідно мати спеціальний сертифікат. Придбати його сьогодні можна на будь-який пристрій. Давайте з’ясуємо, що таке SSL сертифікат і для чого він, власне, потрібен користувачам мережі?

Під даним терміном мається на увазі спеціальна цифровий підпис вашої сторінки, яка захищає всі дані від зловмисників. Спочатку SSL сертифікат використовувався великими банківськими організаціями або платіжними системами. Загалом там, де захист персональних даних компанії і клієнта коштує на першому місці. Таким чином виходить убезпечити всі транзакції і запобігти доступ до інформації з боку хакерів.

Сертифікат SSL зберігає в собі певну інформацію. Це може бути:

 • доменне ім’я, на яке оформлено сертифікат;
 • всі дані про власника сертифікатом, в тому числі і місце його проживання;
 • реквізити фірми, яка займається розробкою і продажем SSL сертифікату;
 • терміни дії сертифіката.

Таким чином офіційно підтверджується те, що власник SSL сертифікату може використовувати його разом з усіма секретними ключами на законних підставах.

Приклад SSL сертифікату:

Приклад SSL сертифікату

Давайте розберемося, для чого потрібен SSL сертифікат безпеки на простому життєвому прикладі. Уявіть, що ви хочете зробити покупку в інтернет-магазині. Звичайно, оплачувати її вам необхідно за допомогою банківської карти. У такому випадку вас обов’язково попросять ввести номер карти, термін її дії та CVV код. Після цього ваш браузер передасть введену вами інформацію на відповідний сервер. Цей же сервер перевірить справжність вашої карти і наявність суми, достатньої, щоб оплатити покупку.Далі відбувається підтвердження, і ви отримуєте квитанцію про успішно проведену операцію.

Це те що відбувається у вас на очах. Однак існують більш приховані процеси. Ви, напевно, знаєте, що колись давно інтернет створювався з метою забезпечити людей максимальною кількістю вільної інформації. Так ось зазвичай багато браузери передають дані у відкритому вигляді. Що ніяк не заважає шахраям перехопити їх і використовувати на свій розсуд. При цьому хакери часто діють настільки непомітно, що ви відчуєте недобре тільки тоді, коли з вашої картки пропадуть гроші або ж коли пароль на акаунті буде змінений.

Для того, щоб уникнути подібних ситуацій, використовується SSL сертифікат для сайту.Всю інформацію зі сторінок, які встановили подібний сертифікат, браузер передає в зашифрованому вигляді. До особистих даних, які захищає сертифікат SSL, відносяться:

 • логіни і ключі від них (паролі) для входу на різні сайти;
 • інформація по кредитних і дебетових картах;
 • Адреса вашої електронної пошти.
 • підписки і розсилки.

Як перевірити чи безпечне з’єднання чи ні?

Браузер перевіряє справжність сертифіката перед установкою з’єднання з сайтом. Якщо перевірка пройшла успішно — користувач бачить в рядку браузера зелений замочок і напис «надійний».

надійне з'єднання

Сайти які не мають SSL сертифікату, шануються маркером «ненадійний» і не світитися зеленим кольором.

ненадійне з'єднання

Для більшої безпеки своєї компанії і клієнтів SSL сертифікат використовують:

 • держустанови;
 • великі форуми;
 • онлайн-магазини;
 • платіжні системи;
 • великі банківські організації;
 • соціальні мережі і т.д.

З недавнього часу всі пошукові системи вимагають від власником сайтів переводити свої сайти на захищений протокол.

К содержанию ↑

Види SSL сертифікатів

SSL сертифікати відрізняються між собою за багатьма критеріями. Однак перше, на що найчастіше звертають увагу користувачі — це ціна самого сертифіката. Як правило, чим вище буде його вартість, тим більш надійним і престижним буде сам продукт. Звичайно, невеликому сайту не обов’язково купувати найдорожчий сертифікат — він більше підійде великим підприємствам. Якщо ж ви, наприклад, ведете свій блог, то можна вибрати SSL простіше.

Головне — орієнтуватися не на вартість продукту, а на те, до якої категорії він відноситься.Сьогодні можна виділити такі види SSL сертифікатів за призначенням:

 1. Призначений для фізичної особи (DV SSL). Сюди відносять SSL сертифікати, які використовують власники блогів, форумів чи персональних сайтів. Найбільш вірним рішенням є придбання сертифіката, який перевіряє доменне ім’я. Він оформляється досить швидко (за 15-30 хвилин) і має доступну вартість.DV SSL сертифікат
 2. Якщо ви власник малого чи середнього бізнесу (OV SSL) — вам варто уважніше піклуватися про захист персональних даних. У таких випадках рекомендуємо вам встановити варіант з контролем (перевіркою) організації. Він буде актуальний для соцмереж, турагенств, інтернет-магазинів, корпоративних сторінок і т.д. Отримання такого SSL сертифікату відбувається трохи складніше (якщо порівнювати з попереднім варіантом). після покупки продукту з вами зв’яжеться центр по сертифікації (ЦС), який займається всіма перевірками. На все про все може піти не більше трьох днів.OV SSL сертифікат
 3. Власникам великого бізнесу (EV SSL). В даному випадку необхідно задуматися про покупку сертифіката з більш докладної перевіркою всіх документів компанії. Він буде особливо актуальним для держустанов, великих інтернет-магазинів, кредитних організацій, сайтів нерухомості і т.д. В обов’язковому порядку такий сертифікат знадобиться власникам сайтів, на яких люди зберігають гроші, копії документів або інформацію по банківських картах. Для його отримання ЦС повинен перевірити всі дані про вашу компанію (домен, контактні дані, наявність реєстрації компанії, відповідність заявленої діяльності і т.д.). У разі підтвердження цей сертифікат дає сторінок зелений рядок в поле з адресою. Це свідчить про надійність фірми.EV SSL сертифікат
 4. Сертифікат для декількох доменних імен (SAN SSL). Є відмінним рішенням для холдингових компаній (з материнськими і дочірніми фірмами), великих торгових мереж, а також поштових сайтів. Крім того, подібні сертифікати часто використовують компанії, які володіють кількома сайтами. Таким чином їм вдається одним сертифікатом забезпечити захист кільком доменів. Найчастіше зустрічаються пакети, до складу яких входить 3-5 доменних імен. Однак при необхідності ви можете збільшити їх кількість аж до сотні доменів. Для такої категорії сертифікатів використовують всі вищеперелічені види сертифікатів.
 5. Якщо ви є власником торгової мережі (Wildcard SSL), корпоративного многостранічніка або великого інтернет-магазину, вам також слід розглянути SSL сертифікат для захисту всіх субдоменів. У вузьких колах вони також відомі під назвою Wildcardю. Такі сертифікати, як правило, бувають двох видів: з перевіркою домену або з перевіркою вашої організації. Отримати зелений рядок, як в МультиДоменні SSL сертифікаті, в такий спосіб не вийде.
К содержанию ↑

Як отримати SSL сертифікат

Весь процес придбання сертифіката SSL для домену, як правило, досить стандартний.Звичайно, він може залежати від того, де саме ви купуєте продукт. Однак в цілому процедура виглядає таким чином:

 1. Підбір відповідного сертифіката SSL. Вибрати його можна або на сайтах посередників, або через що засвідчує центр.
 2. Підготовка всіх документів про вашу компанію. Сюди відносять доменне ім’я, адреса електронної пошти, контактний телефон. Для більш складних сертифікатів вам знадобиться документ, юридично підтверджує існування вашої компанії. Крім того, що засвідчує центр іноді перевіряє, чи відповідає ваша діяльність заявленій у податковій. Тому краще заздалегідь підготувати всі необхідні виписки.
 3. Отримання листа, який підтверджує факт придбання я (як правило виду — admin@domin.com). Після цього вам потрібно перейти за вказаним URL, щоб активувати SSL сертифікат.
 4. Тестування сертифіката на автентичність. Найбільш прості сертифікати перевіряються протягом декількох хвилин. У більш складних випадках на перевірку може піти кілька днів. Саме на цьому етапі УЦ просить пред’явити додатковий пакет документів.
 5. Якщо перевірка пройшла успішно, вам на пошту прийде файл SSL сертифікату.

Далі справа залишається за малим — SSL сертифікат потрібно буде встановити. Не варто лякатися цієї процедури, оскільки вона відбувається швидко і просто. Весь процес установки висилається у вигляді інструкції і відрізняється в залежності від типу сертифіката. Він складається з роботи в файлах конфігурації, налаштування сайту з SSL в різних пошукових системах і зміні в доменному імені сайту з НТТР на НТТРS.

К содержанию ↑

Як перевірити працездатність SSL

Для того, щоб перевірити SSL сертифікат, користувачі користуються спеціальними сервісами. Вони допомагають відстежити, чи не відбулося будь-яких помилок в ланцюжку з’єднання. Таким чином можна швидко усунути неполадки, які на перший погляд навіть не були помітні.

Найчастіше перевірка SSL сертифікату забирає зовсім небагато часу. Вона необхідна для того, щоб всі параметри вашого сертифіката відображалися правильно. Крім того, таїмо чином ви зможете побачити будь-яку загрозу, якої зазнав ваш сайт ще до того, як вам надійдуть перші скарги від користувачів. В даний час існує величезна кількість сервісів, які займаються швидкої перевіркою SSL сертифікатів, наприклад:

 1. www.ssllabs.com/ssltest/ — сайт, що забезпечує безкоштовну перевірку вашого SSL сертифікату. Для того, щоб запустити перевірку, необхідно ввести ім’я хоста до відповідного рядка. Після цього почнеться запуск програми, який займе не більше двох хвилин. По закінченню часу ви отримаєте детальну інформацію про надійність сайту.
 2. www.sslshopper.com/ssl-checker.html — даний сервіс працює за таким же принципом, як і попередній. На сторінці ви побачите рядок, в яку потрібно ввести ім’я хоста. Після швидкої перевірки ви дізнаєтеся, чи немає помилок в установці SSL сертифікату.

Після перевірки ви як правило отримаєте таблицю, дані і оцінку сертифіката на вашу домену. Якщо все добре, то оцінка буде А, B, B +, і сервіс не видає помилок. Якщо ж сервіс видає помилку, то необхідно перевірити правильність підключення сертифіката і настройку самого сайту.

Перевірка SSL

К содержанию ↑

Де купити SSL сертифікат?

Сьогодні існує багато сайтів, де можна купити SSL сертифікат. Звичайно, ви можете звернутися в засвідчує центр, проте придбання через посередників куди простіше і швидше. Пропонуємо ознайомитися з деякими сайтами, які завоювали прихильність багатьох користувачів:

 1. https://sslcertificate.ru/ — тут ви зможете купити SSL сертифікат з перевіркою домену, з захистом субдоменов, з перевіркою організації або з зеленою стрічкою. Будучи офіційними дистриб’юторами багатьох розробників SSL сертифікатів, компанія допомагає реалізувати продукцію набагато дешевше, ніж в деяких інших магазинах.Крім того, в разі, якщо протягом 30 днів ви помітили якісь неполадки з SSL сертифікатом, вам обов’язково повернуть гроші за покупку.
 2. https://firstvds.ru/services/ssl_certificate — на сайті ви можете купити будь-який тип сертифікатів. Виставляючи необхідні фільтри, ви можете робити вибір між тими видами. Які для вас найбільш актуальні. Крім цього, магазин часто проводить акції, які дозволяють придбати SSL сертифікат набагато дешевше його звичайної вартості.
 3. https://www.gogetssl.com/ — міжнародний сервіс, що дозволяє за кілька хвилин придбати будь-який тип SSL сертифікату.

Ще на самому початковому етапі розробки сайту важливо задуматися про його безпеку.Тим більше, якщо ви плануєте працювати з персональними даними інших людей.Купуючи SSL сертифікат, ви зможете бути впевнені в тому, що вся інформація буде під надійним захистом від кіберзлочинців.

Поделиться